BOŞANMA DANIŞMANLIĞI

Ailelere boşanma öncesi ve esnasında; aile içi iletişim becerilerini kazandırmak, çatışmaların yapıcı bir şekilde çözülmesi ve aile içi destek, psikiyatrik rahatsızlığı olduğu düşünülen bireylerin sağlık tedavilerinin yaptırılması için sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi, aile ilişkilerinin yeniden yapılandırılması sürecinde aynı zamanda çocuklarıyla ilgili yaşadıkları sorunların çözümü yönünde danışmanlık yapılması amaçlanmaktadır.

Boşanma kavramı, hem eşlerde hem de çocuklarda büyük ruhsal sıkıntılara neden olmaktadır. Genel olarak toplumda boşanma anormal karşılanmaktadır.

aile danışmanlığı

Bir çok boşanma incelendiğinde çiftlerin basit iletişim sorunları nedeniyle ayrıldıkları görülmektedir. Bu süreç çoğunlukla kötü geçebilir. Çiftlerden her ikisi de, kendi tarafından bakıp, kendisinin haklı olduğunu  düşünür ve iletişim daha fazla bozulur. Bu dönemde çoğunlukla öfke, sitem, gücenmişlik gibi duygular yaşanır.

Boşanma Danışmanlığı Ne İşe Yarar?

Çiftler arasında iletişim sağlamak, boşanma öncesi danışmanlık, boşanma sebepleri ve süreç değerlendirmesi yapılması, çocukla ilgili yapılması gerekenlerin tartışılması, boşanma aşamasında çocuğun durumu ve potansiyeli değerlendirilmesi sağlanır. İyi boşanma kavramı öğretilir. Boşanmanın yas süreci tüm aile için analiz edilir. İki çekirdekli aile kavramı anlatılır. Boşanmanın evlilik benzeri ömür boyu sürecek  bir kurum olduğu kavramı üzerinde       durulur. Yeni ilişkilere adaptasyon, üvey annelik …vb. konularda ileri süreç danışmanlık verilir.

İyi boşanma yapılamadıysa çiftler ve özellikle çocukların ekonomik, ruhsal sorunlar ile karşılaşması ihtimali yüksektir. Bireylerin ekonomik olarak gerilemesi de söz konusudur. Çocuklarda ilişki sorunları ve boşanma oranları da yüksek bulunmuştur.

Çiftlerin ve çocukların daha az ya da hiç etkilenmemesi için boşanma danışmanlığı alarak süreci iyi yönetmek mümkün olabilmektedir.

                                                                         Aile Danışmanı Türkan AŞCIOĞLU

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*